Pogosta vprašanja in odgovori

Kakšni so pogoji za prijavo na razpis?

Razpis je namenjem učencem od 6. do 9. razreda in dijakom, ki obiskujejo šolo v Sloveniji.

Kako lahko otroka prijavim na razpis?

Prijave na razpis potekajo izključno prek spletne strani. Mladoletne otroke in dijake lahko prijavijo starši, polnoletni dijaki pa lahko prijavo oddajo sami. Prijavi je treba priložiti priporočilo osebnega zdravnika, šole, CSD ali drugega socialno varstvenega zavoda, ki otroku oz. mladostniku svetuje obisk psihoterapije.

Kje pridobim priporočilo, ki ga moram priložiti prijavi?

Priporočilo lahko napiše osebni zdravnik vašega otroka, učitelj ali svetovalni delavec v šoli, svetovalec na centru za socialno delo oz. strokovnjak, ki je v stiku z vašim otrokom in zanj priporoča, da se udeleži psihoterapije. Primer priporočila si lahko ogledate ali natisnete tukaj.

Ali lahko sam izberem psihoterapevta?

Psihoterapevta lahko izberete s seznama vseh psihoterapevtov, ki sodelujejo v razpisu.

Kdo so terapevti, ki sodelujejo v razpisu?

Pri oblikovanju razpisa smo se povezali s Slovensko krovno zvezo za psihoterapijo (SKZP), ki je pripravila nabor psihoterapevtov za mladostnike. Pri izbiri terapevtov so sledili obveznim kriterijem:

  • psihoterapevt ima dokončano usposabljanje iz psihoterapevtskega pristopa, ki ga priznava SKZP,
  • psihoterapevt se zaveže, da bo obiskoval supervizijo v organizaciji SKZP,
  • psihoterapevt ima pridobljena še dodatna znanja s področja psihoterapije otrok in mladostnikov.

Ali fundacija ve, zakaj otrok obiskuje psihoterapijo?

Edini podatki, ki jih ima fundacija o vašem otroku, so osebni podatki (ime, priimek, datum rojstva), podatek o tem, katerega psihoterapevta obiskuje in podatek o tem, kdaj so bile v posameznem mesecu izvedene terapije, kar je podlaga za plačilo. Fundacija ne pridobi nobene informacije o vzroku, zakaj otrok obiskuje psihoterapevta, kako potekajo psihoterapije oz. o čem se psihoterapevt in otrok pogovarjata. Fundacija prav tako ne pridobi nobenih informacij od šole, ki jo otrok obiskuje, njegovega osebnega zdravnika ali zaposlenih na CSD ali v dugih socialno varstvenih zavodih. Celotna komunikacija poteka izključno med otrokom, psihoterapevtom in starši.

Koliko ur psihoterapije bo krila fundacija?

Fundacija bo za posameznega mladostnika plačala do 40 ur psihoterapije. Ker je za uspešno pomoč mladostniku pogosto v psihoterapevtski proces treba vključiti tudi starše, lahko psihoterapevt po lastni presoji določeno število ur nameni tudi terapiji za starše ali skupni družinski terapiji.

Otroka sem prijavil na razpis, ustreza kriterijem, vendar moja vloga ni bila odobrena. Zakaj?

Žal je število psihoterapevtov, ki sodelujejo v razpisu, omejeno, prav tako pa je omejeno število ur, ki jih lahko mesečno namenijo psihoterapijam v okviru razpisa. Zato žal fundacija ne more zagotoviti, da se bodo vsi prijavljeni otroci oz. mladostniki, čeprav ustrezajo razpisnim pogojem, tudi dejansko udeležili psihoterapije v okviru razpisa.

Rad bi, da otrok obiskuje psihoterapevta, ki ga ni na seznamu. Ali lahko fundacija plača psihoterapije pri mojem terapevtu?

Izbor psihoterapevtov smo zaupali strokovnjakom – vsak terapevt, ki sodeluje v razpisu, je bil predlagan s strani vodstva Slovenske krovne zveze za psihoterapijo in ustreza kriterijem, za katere smo se dogovorili:

  • psihoterapevt ima dokončano usposabljanje iz psihoterapevtskega pristopa, ki ga priznava SKZP,
  • psihoterapevt se zaveže, da bo obiskoval supervizijo v organizaciji SKZP,
  • psihoterapevt ima pridobljena še dodatna znanja s področja psihoterapije otrok in mladostnikov.

Psihoterapevti, ki jih ni odobrila SKZP, niso vključeni v razpis in fundacija ne financira terapij, ki jih izvajajo.